Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bir Gerçeği Bildiren Sözcükler

Salim Savcı
Dil uzmanı asla değilim. Ama anadilim Türkçe’yi, tabandaki insanlar yaşattığı için severim de severim. Anadilim olan Türkçe’de yer alan sözcüklerin anlamlarını aktaracağım.
17.06.2017 / 00:00


Dil uzmanı asla değilim. Ama anadilim Türkçe’yi, tabandaki insanlar yaşattığı için severim de severim. Anadilim olan Türkçe’de yer alan sözcüklerin anlamlarını aktaracağım. Niçin? diye bilirsiniz. Cevabım:

-Lütfen bir düşünün, her üç sözcüğü de kullanırken yerli yerinde kullanmayı yerine lütfen getiriverin diye bir dilekte bulunacağım.VAHİY:

Bu sözcük Arapçadır. İnanç konusunda en son gönderilen “Tanrı” kavramlı dört dinde din kitaplarında yer alan yani İslam Dininde Kur’an’da açıklanan her “SURE”-“AYET”in evrenin tek yaratıcısı ALLAH tarafından seçtiği Peygamberlere “VAHİY” yoluyla gönderdiği öğütlerdir, gerçeklerdir.

Vahiy sözcüğü de sözlüklerde şöyle verilmektedir.:

“Bir düşünenin, bir buyruğun (emrin),Tanrı’ca (evrende her şeyi yaratan) bir Peygamberin içine doldurduğu şeylerdir.”

Burada; makam ya da kurum söz konusu değildir. Yüce Yaratan’ın Peygamberler aracılığı ile insanlara duyurulmasıdır. Bu buyruklar, birer öğüttür. İnsanların bunları gelecek kuşaklara da öğretilmesi istenilmiştir. Kısaca; din kitaplarında yer alan her cümle, bir öğüttür. Bu öğütleri gönderen de Yüce Yaratan’dır.MESAJ:

Bu sözcük Fransızcadır. Sözcüklerde şöyle açıklanır.I.TANIM:

Önemli bir kişinin, bir topluluğa yollandığı bildirilerdir. Bildirileri yapan da bir kişidir, bir makamdır, bir kuruluştur.II.TANIM:

Bir kimseden, birine getirilen haberdir. Bu haber yazılı da, söylem şeklinde de olabilir. Bunu da her insan yapabilir.III.TANIM:

Bir edebiyat ya da sanat eserinin anlatmak istediği şeydir. Bir yerde de ana fikirdir. Burada da kişisellik vardır.BİLDİRİ:

Sözcük Türkçedir. Türkçeyi sevenler bildiri der. Yabancı dil hayranları “mesaj” demeyi tercih ederler. Sözlüklerde de bildiri söyle açıklanır:

Bir resmi makam ya da bir kuruluş, bir işi ya da durumla ilgili düşüncelerini halka duyurmak için yayınladığı yazıdır. Bu yazıyı verende kuruluştur, yönetimdir.SONUÇ:VAHİY-MESAJ-BİLDİRİ hakkında bilgiler verdik. Hepimiz insanız. Toplumsal varlığız. Canlılar içerisinde yalnız bizler akıla sahibiz. Her birimizin bir ana dili var. İletişimimizi onunla sağlıyoruz. Ricam şudur:

“Şu sözcüğü, şurada kullan, ama şurada kullanma” demeyeceğim. Her sözcüğü yerli yerinde kullanabilirsek çam da devirmeyiz. Hatta duvar da yıkmayız. Çünkü akıl, bize bunun için verilmiştir de!

Etiketler:
Bu yazi toplam 34 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR