Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Akören Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği

Mehmet Özata
Osmancık Akören köyünden sevgili dostum Ünal Kalabalık, Türkiye’de demir ve çelik mamulleri üreten meşhur Yücel Boru A. Ş. firmasının Kadıköy’deki genel merkezinde çalışmaktadır.
12.06.2017 / 00:00


Osmancık Akören köyünden sevgili dostum Ünal Kalabalık, Türkiye’de demir ve çelik mamulleri üreten meşhur Yücel Boru A. Ş. firmasının Kadıköy’deki genel merkezinde çalışmaktadır.  Her 15 günde bir yapılan Osmancık’lılar toplantılarında Akören köyünü anlatarak bizleri derneklerine davet eder.

Bildiğiniz gibi Akören, Osmancık-Gümüşhacıköy yolunda, Osmancık’a 20 kilometre uzaklıkta Çal mevkiinde kurulmuş bir köyümüzdür. Eski adı Akviran’dır Nufusu yaklaşık 1300 kişidir: Okuma yazma oranı yüzde seksene yaklaşmıştır. İlköğretim okulunda 140 öğrenci okumaktadır. Akören, Türkiye dışında Rusya ve Almanya’ya göç vermiş ilginç köylerimizden birisidir.

Çoğunlukla tarım ve hayvancılık yapılan köyde yaklaşık nufusun yüzde altmışını Kalabalık sülalesi oluşturmaktaymış.

Ömer Derindere ağabeyin 6-7 sene önce İstanbul İstinye’de Çorum’lu iş adamları ve bürokratlardan oluşan yaklaşık 150 kişiye (6 vali vardı.) verdiği yemekte tanıştığım Prof. Dr. Halil Kalabalık, Sakarya Üni. Hukuk Fakültesi Dekanı olup, Mart 2017’de Bakanlar Kurulu tarafından Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik kurumu üyeliğine seçilmiş. Halil bey Ünal Kalabalık’ın amca oğluymuş.

Yaklaşık 6-7 sene önce, Çorum’lular olarak Kayışdağı’nda yapılan yemekli bir toplantı sonrası Çorum Milletvekili Cahit Bağcı ile beraber 50-60 kişi Akören Köyü Kültür ve Dayanışma Derneğini ziyaret etmiştik.

Osmancık’ın tanınmış ve aydınlanmış köyleri, Başpınar, Çampınar, Ardıç, Kumbaba, Yukarı Zeytin, Konoca, Karalar Güney, Kamil, Öbektaş, Kargı arasına Akören’in de katıldığı söylenir. Bu bilgileri Osmancık eski Milli Eğitim Müdürü sevgili dostlarım emekli öğretmen Bekir Gürsoy ve emekli öğretmen Naim Çelebi’den telefonla aldım.

Genel merkezi İstanbul olan, Akören Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, aynı köye mensup kalbi hizmet aşkı ile dolu Akören’liler tarafından kurulmuştur.

Bundan sonra, Akören ve dernekleri hakkında bilgi vermek üzere sözü Ünal Kalabalık kardeşime bırakıyorum.

1990‘lı yıllarda başlayan ve tüm Türkiye’yi etkileyen büyükşehirlere göç, bizleri de

çok etkiledi. O yıllarda İstanbul’da neredeyse kaybolduk. En yakınlarımızla bile görüşemedik. Aramızdaki bağları yeniden kurmak ve bir araya gelmek arzusuyla Derneğimizi kurduk

Yönetim kurulu benimle beraber, Hasan Alpağut, Dursun Eker, Rahmi Sarıkaya, Emin Yalçın, Necdet Kalabalık ve Murat Kepür’den oluştu. Yaşca büyüğümüz Hasan Alpagut başkan oldu. Rahmi Sarıkaya “benim dükkanı da kuruluş adresi gösterelim” deyince yerleşim sorununu da çözmüş olduk.

İlk icraatımız olarak tanışma ve kaynaşma pikniği yaptık. Gerek piknik, gerekse geçen zaman zarfında insanların derneğe bakışları değişti, üyelik işlemleri hızlandı. Yaklaşık 70 üyeyle altı ay içinde yapılması zorunlu olan ilk genel kurulumuzu başarıyla yaptık. Rahmi Sarıkaya başkanlığında yeni yönetim kurulu oluştu.

Her yıl yapılması planlanan piknikler yapmaya devam ettik.

Daha sonra dernek merkezini değiştirdik. Sırasıyla Ankara milletvekillerini ziyaret, kutlu doğum, kahvaltı, yayla şenliği, futbol turnuvası, dergi, 8 Mart dünya kadınlar günü gibi etkinliklerle faaliyetlerimize devam ettik.

Taşınma işleminin ardından resmi açılışımızı 2016 Eylül ayında yaptık. Olağan genel kurulda Hasan Yalçın Başkanlığında yeni yönetim kurulu 2016 Kasım ayında göreve başladı. Hasan Yalçın ve yeni yönetim kurulu 2016 - 2018 yılları arasında görev yapacaktır. Yeni Seçilen Yönetim Kurulunu tebrik ediyor başarılar diliyorum.

Bu vesileyle ben de, Akören Muhtarı Mehmet Kalabalık’ın şahsında Akören’lilere, Akören Kültür ve Dayanışma Derneğine ve Ünal Kalabalık kardeşime teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum.

Etiketler:
Bu yazi toplam 92 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR