Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Gerçekleri Görmek

Mehmet Gökel
Bu hafta sizlere “bir ekonomik tetikçinin itirafları” adlı kitabın yazarı “John PERKİNS”i tanıtacağım.
26.03.2017 / 00:00


Bu hafta sizlere “bir ekonomik tetikçinin itirafları” adlı kitabın yazarı “John PERKİNS”i tanıtacağım.

Küresel sermayenin yer altı kaynakları zengin olan yoksul ulus devletleri ele geçirme planlarını 2005 yılındaki bir söyleşide bakın nasıl anlatıyor.

“ Biz ekonomik tetikçiler, önce doğalgaz kaynakları zengin, stratejik konumları önemli ülkeleri tespit ederiz. O ülkeye, Dünya Bankası ya da kardeş kurumlardan bir kredi ayarlarız. Ayarlanan kredi asla o ülkenin hazinesine gitmez. O ülkede proje yapan bizim şirketlerimizin kasasına girer.

Araba üretmeyen ülkelere otobanlar yaptırırız. Sonra bankaları özelleştirip ellerinden alırız. Daha sonra düşük faizlerle halkına kredi veririz. Herkesin araba almasını sağlarız. Sonra verdiğimiz kredileri faiziyle beraber geri alırız.”

“ Enerji santralleri, sanayi alanları, limanlar yapılır. Bizim şirketlerimiz kazanır. O ülkedeki birileri de nemalandırılır. Toplum bu düzenekten hiçbir şey kazanmaz. Ama ülke büyük bir borcun altına sokulmuş olur. Bu o kadar büyük bir borçtur ki, ödenmesi imkansızdır. Plan böyle işler.”

“ Sonunda ekonomik danışmanlar/tetikçiler olarak gider onlara deriz ki: Bize büyük borcunuz var. Ödeyemiyorsunuz. O zaman petrolünüzü bize satın, doğalgazı bize verin, askeri üstlerimize yer gösterin! Askerlerinizi birliklerimize destek olmaları için savaştığımız bölgelere gönderin, Birleşmiş milletlerde bizim için oy verin! Elektrik, su ve kanalizasyon sistemlerinizi özelleştirin! Onları Amerikan şirketlerine ya da çok uluslu şirketlere satın.”

“ Sosyal hizmetleri, teknik sistemleri, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını hatta adli sistemleri ele geçiririz. Bu, ikili, üçlü, dörtlü bir darbeler serisidir.”

Sevgili halkım ülkemize göz dikmiş küresel sermayenin oyununu bozmak için daha ne bekliyoruz. Kendi arabamızı üretelim, onlardan borç almayalım. Bankalardan kredi çekmeyelim, kendi gemimizi, silahımızı üretelim. Her alanda fabrikalarımızı kuralım. Eğitimimizi onların kontrolüne bırakmayalım, çocuklarımıza çalışmayı, üretmeyi öğretelim. Durumu bizden gibi olan komşu ülkelerle işbirliği yaparak, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yaptığı Sadabat Paktı, Balkan Antantı anlaşmalarını tekrar işletelim.

Hangi mezhepten olursak olalım ülkemizin bütünlüğünü sağlamak için kenetlenelim. Birbirimizi koşulsuz sevelim. Bunları lütfen başaralım artık iş işten geçmeden!

Etiketler:
Bu yazi toplam 299 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR