Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Osmancık 2014 Secim Analizi III

İlkay Yorulmaz
Osmancık 2014 Secim Analizi III
17.03.2014 / 00:00


Yerel seçime 14 gün kadar kısa bir zaman kaldı.

30 Mart 2014’te yapılacak yerel seçim öncesinde siyasi partiler tempolarını giderek arttırıyor. Adaylar çalışmalarına yoğun bir şekilde ziyaretlerle devam ediyor.

Osmancık Belediye Başkanlığına aday olan toplam 6 aday var. Bunlar alfabetik sıraya göre AK Parti Hamza Karataş, BTP Abdullah Şahin, CHP Alaattin Uğur, Demokrat Parti Nusret Demirci, MHP Haydar Kurşun ve Saadet Partisi Muhammet Ali Karatepe. 

Yerel seçimlerde seçime giren MHP, CHP ve AK Parti adaylarını aylar öncesinden kamuoyuna duyurmuştu. Bu kapsamda seçim irtibat büroları açıldı, seçim minibüsleri aday posteri ve parti bayrakları ile gelin gibi süslendi. Aday tanıtım törenleri düzenlendi. Adayları ve Osmancık’la ilgili projeleri anlatan broşürler basıldı ve dağıtıldı. 

Herkes yerel seçim havasına odaklanmış. Gerçi eski seçimlerin havası yok ama yine de kapıdaki yerel seçim bakalım, siyasette dengeleri değiştirebilecek mi? 

ADAYLAR HER YERDE

Osmancık’ı yönetmeye talip olan siyasi parti adayları seçim temaslarını ziyaretlerle sürdürüyor. 

30 Mart 2014’te yapılacak yerel seçime sıkı hazırlanan AK Parti, CHP ve MHP Osmancık Belediye Başkan adayları adeta dur durak bilmiyor, gezmedik mahalle çalmadık kapı, sıkılmadık el bırakmıyor. Mahalle, esnaf ve köy ziyaretlerinde vatandaşların sorunlarını dinleyen adaylar seçim dönemi için değil seçim sonrasında da vatandaşlarla bir araya gelerek el birliğiyle, Osmancık ı geliştireceklerini söylüyor.

Anlayacağınız seçim öncesi roller yine değişti. 30 Mart akşamı mutlu sona ulaşmak için 7’den 70’e her kesimdeki vatandaşa ulaşmaya çabalayan siyasiler, seçim sonrası ise derdini anlatmak için siyasiye ulaşmaya uğraş veren vatandaş.

Ancak vatandaş her gün bir adayın kendisine gelip sarılıp kucaklamasını değil Osmancık’ın geleceğine ışık tutan gerçekçi projeleri görmek istiyor.

OSMANCIK’TA BAŞKANLIK İÇİN 6 ADAY YARIŞIYOR!

Osmancık Belediyesi için 6 siyasi parti aday gösterdi. 

Osmancık İlçe Seçim Kurulu’nun ilan ettiği kesin aday listelerine göre Osmancık Belediye Başkanlığı için 6 talip var. AKP, BTP, CHP, DP, MHP ve SP Osmancık’ta seçim yarışına katılıyor.

İlçemizi yönetmeye talip belediye başkan adayları, meclis üyesi adaylarının toplamı 82 kişi, belediye başkanlığı için AKP, CHP, DP, MHP ve SP’den 6 adayımız var, hepsi de erkek.

Belediye meclis üyesi adaylarının içindeyse toplamda 66 erkek ve sadece 10 kadın aday var. 

AK Parti listesinde 3, CHP listesinde 2, MHP'de 3’ü asıl 2’si yedek 5 kadın, meclis üyesi yarışında yer alıyor.

BAŞKAN ADAYLARI CENTİLMENCE YARIŞIYOR

Osmancık Belediye Başkanlığına talip olan adayların centilmence yarıştığını söyleyebilirim. 

Centilmence yarıştıklarının en belirgin örneklerinden birisi hiç şüphesiz Ak Parti, MHP ve CHP'nin Belediye Başkan Adaylarının Kent Konseyi’nin davetine icabet edip aynı karede fotoğraf vermeleri. 

Yine seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerini sürdüren Ak Parti Belediye Başkan Adayı Hamza Karataş CHP Seçim Bürosuna hayırlı olsun ziyaretinde bulunması ise diğer bir örnek. 

Osmancık’taki tüm siyasi parti belediye başkan adaylarının kavgacı ‘dil’den uzak bir politika tercih ettiklerini söyleyebilirim. 

İlçemize hizmet etmek için yarışa çıkan belediye başkan adayları centilmenlik içerisinde yarışması mutluluk verici.

153 SANDIKTA 32 BİN 951 SEÇMEN OY KULLANACAK

30 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde, Osmancık’ta 153 sandıkta 32 bin 951 seçmen oy kullanacak.

Muhtar adaylarının da tüm hazırlıklarını aralıksız sürdürdüğü ilçemizde seçmenler, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği ve mahalle muhtarlığı için 4 ayrı oy pusulasında oylarını kullanacak.

Osmancık İlçe Seçim Kurulundan aldığımız bilgiye göre ilçe merkezinde 19 bin 944 köylerde ise 13 bin 007 seçmen oy kullanacak. İlçe merkezinde sandık numaraları 1001 ‘den 1074’ e kadar 74 sandık, köylerde ise 1074’den 1153’ kadar 79 sandık bulunuyor.

SEÇMEN BİLGİ KAĞITLARINI MUHTARLAR DAĞITACAK

Osmancık İlçe Seçim Kurulu’ndan edindiğimiz bilgiye göre seçmen bilgi kağıtları muhtarlar tarafından dağıtılacak. 

HANGİ SANDIKTA OY KULLANACAKSINIZ?

2014 yerel seçimleri için sandık bilgisi sorgulama YSK sitesinden yapılıyor. Sandık Sorgulama için YSK sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan alanda TC numaranız soruluyor. Ardından ise nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve kimliğinizdeki diğer bilgiler isteniyor. Bu bilgileri yazdıktan sonra en sonda Resim Doğrulama kısmına dikkat edin. Yanda çıkan harf ve rakamları o alana yazıp sorgula tuşuna basın. Hangi Sandıkta Oy Kullanacağını tıkla öğren; http://www.ysk.gov.tr/ysk/index.html

Oy Verme Günü: 30 Mart 2014 Pazar

Oy verme saatleri: 08.00 - 17.00 saatleri arasında

TEMENNİ

Temennim Osmancık Belediye Başkanlığına layık görülecek adayın bilgi birikim ve mantıklı projelerle Osmancık adına yakışır hizmetler sunmasıdır.

Yerel seçimlerin şimdiden herkese hayırlı olmasını temenni ediyorum.

30 MART 2014 MAHALLİ SEÇİMLERİ OSMANCIK BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

AKP: Hamza Karataş

DP: Nusret Demirci

SP: Muhammet Ali Karatepe

BTP: Abdullah Şahin 

CHP: Alattin Uğur

MHP: Haydar Kurşun

İl Genel Meclisi Üyesi Adaylığı için ise 9 parti aday gösterdi. Bunlar sırasıyla;

BBP: Osman Tavlı /Asıl

AKP 

Mehmet Yücel/Asıl

Celalettin Aksan /Asıl

Süleyman Şener /Asıl

Mehmet Çakır/Yedek

Uğur Cebeci /Yedek

Zehra Aydın/ Yedek 

DP: Erhan Kınacı /Asıl

SP: Cemal Güleç/Asıl

BTP: Kadriye Gül

İP: Aydın Kınacı

HDP: Ercan Gökkaya

CHP

Sadık Eker /Asıl 

Mehmet Ramazan Ertekin /Asıl

Mustafa Aktaş/Asıl

MHP

Mustafa Demirci /Asıl

Mehmet Kemer /Asıl

Ali Dereli /Asıl

Etiketler:
Bu yazi toplam 71 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

Resmi İlanlar