Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Osmancık'ta Gaziler Günü Törenle Kutlandı

Osmancık'ta Gaziler Günü Törenle Kutlandı
Osmancık'ta, 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenle kutlandı.
19.09.2011 / 19:26


Osmancık'ta, 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenle kutlandı.

Hükümet Konağı Meydanı'nda düzenlenen törene, Çorum Vali Yardımcısı Zülkarnin Öztürk, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Levent Öztürk, Osmancık Belediye Başkanı Bekir Yazıcı, Osmancık Cumhuriyet Başsavcısı Yılmaz Zorlu, Hitit Üniversitesi Osmancık Ömer Derindere Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Serhat Oğuzhan Kıvrak, Osmancık İlçe Emniyet Müdürü Murat Nebioğlu ile Şehitler ve Gaziler Derneği Osmancık Şubesi Başkanı Osman Barışmaz ve üyeleri katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından günün anlam ve önemini anlatan konuşmalar yapıldı.

J.Kd.Çvç. Burak Alün’ün sunumunu yaptığı 19 Eylül Gaziler Günü için düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, günün anlamına ilişkin konuşmayı Jandarma Kd. Çvş. Harun Gök yaptı. Jandarma Kıdemli Çavuş Harun Gök burada yaptığı konuşmada, en büyük gazilik unvanı ve mareşallik rütbesinin 19 Eylül 1921 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e verildiğini söyledi.

Kahramanca mücadele eden gazileri, şükran ve minnet duygularıyla andıklarını belirten Gök, "

19 Eylül Gaziler günü bilindiği gibi, muharip gazi, harbe katılıp da, harpten sağ dönen savaşmış kahramanlar günüdür. En büyük gazilik unvanı ve mareşallik rütbesi 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararı ile vatanın kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e verilmiştir. 2002 yılında çıkarılan yasa ile 19 Eylül günü gaziler günü olarak kabul edilmiştir.

Bu gün her karışın toprağı, şehit kanı ile sulanmış, aziz yurdumuzu korumak, kollamak için mücadele eden ve bu uğurda canını vermekten veya herhangi bir uzvunu kaybetmekten çekinmeden kahramanca mücadele eden gazilerimizi, şükran ve minnet duyguları içinde bir kez daha anıyoruz.

Atalarımız, babalarımız, kardeşlerimiz, evlatlarımız, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında, Kore’de, Kıbrıs Barış Hareketinde ve en son örneği olan Güneydoğu’da bu uğurda destanlar yazmışlardır.

Tarihin her döneminde dış ve iç düşmanlarla mücadele etmek zorunda kalan Türk Milleti, bu mücadeleden; vatan toprağı uğruna ölmeyi göze alan yiğit evlatları sayesinde, birlik-beraberlik içinde, bağımsız olarak çıkmıştır. İşte bu inançladır ki, bu millet sonsuza kadar bağımsız ve özgür olarak yaşamaya devam edecektir.

Kahraman gazilerimiz, vatan ve milletin bölünmez bütünlüğü ile laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin korunmasında gösterdiğiniz üstün cesaret, azim ve kararlılığınız, gelecek nesiller için bir ışık olacak, hatıralarınız ve kahramanlıklarınız daima kalplerimizde yaşatılacaktır.

Yüksek idealler uğruna, gözünüzü kırpmadan canınızı ortaya koyduğunuz için Yüce Türk Milleti sizlere minnettardır.

Bizler, bıraktığınız kutsal emaneti sonsuza kadar yaşatacağımıza ve gerekirse bu uğurda gözümüzü kırpmadan canımızı feda edeceğimize söz veriyoruz” dedi.

Tören, Şehitler ve Gaziler Derneği üyesi gazi Neşet Bilgili tarafından “Mehmedim Can Askerim” isimli şiirin okunmasıyla sona erdi. Hükümet Konağı Meydanı'ndaki törenin ardından Vali Yardımcısı Öztürk, beraberindeki heyetle birlikte Şehitler ve Gaziler Derneği Osmancık Şubesini ziyaret etti. Daha sonra protokol mensupları tarafından 1974 Barış Harekatında Kıbrıs’ta fiilen askerlik görevlerini yapan gazi Ahmet Arslanbaş ve Ömer Ak’a madalyaları ve belgeleri verildi.

İlçede, Gaziler Günü dolayısıyla gün boyunca çeşitli ziyaretler ve etkinlikler düzenlenecek.

 


Etiketler:
Bu haber toplam 1970 defa okundu
YAZARLAR

Resmi İlanlar